23
Jul

XIV

 
Wiercińscy vel Wiercieńscy h. Rawicz z przydomkiem Snopek na ziemi dobrzyńskiej i płockiej

[link Drzewo genealogiczne lini] żródło: Kielakowie pl.

Uwaga: informacje dotyczące Walentyny Łempickiej zostały przeniesione na str X .


Wiercińscy do Wichorowa przybyli późno. Nie notowani są we wcześniejszych spisach szlachty tych ziem. Właścicielami Wichrowa [Wichorowa] Wielkiego i Małego byli Wichorowscy herbu Prawdzic. 
 Adam A. Pszczółkowski w opracowaniu ''Szlachta Ziemi Ciechanowskiej'' Spis rodów ziemi ciechanowskiej podaje.


W
ichrowski Wichorowski Wichrowo Wielkie, Małe
Oto fragment z ,,Alfabetycznego spisu ziemian Królestwa Polskiego''
  
Wierciński Stanisław Wichrowo Warsz. Płońsk


Przodkowie wspomnianego w spisie Wiercińskiego,  przybyli z Turowa w parafi Letowo
  Linia ta przyszla do Turowa prawdopodobnie z Wiercienia k/ Bociek. Ignacy Wiercinski, dziadek wspomnianego, jeszcze w roku 1835  byl posesorem zastawnym w Turowie [od Sylwestra Mijakowskiego ?].

Gdy opuścimy Płońsk i kierując się w kierunku Wisły, po pokonaniu około 10 kilometrów znajdziemy się w Wichorowie. Dane do jakich dotarłem na temat Wiercińskich z Wichorowa pochodzą ze strony Muzeum Szlachty Mazowieckiej  Opracowanie: mgr. Hanna Długoszewska-Nadratowska, Dyrektor Muzeum.

(…) Jan Chryzostom Ciemniewski, syn Adama i Celiny z Żółtowskich urodził się 27 stycznia 1908 r. w Woźnikach. Po śmierci matki wychowywany u wujostwa Wiercińskich w majątku Wichrowo. Po osiągnięciu pełnoletności zajął się własnym majątkiem w Woźnikach. Gimnazjum ukończył w Płocku. W latach 30-tych studiował ogrodnictwo w Warszawie. Uczył się rysunku i malarstwa w warszawskiej szkole im. W. Gersona, u profesorów Lucjana Jagodzińskiego, Szyllera i Feliksa Słupskiego. Wystawiał bardzo rzadko, bo jedynie dwukrotnie - w salach Hotelu Angielskiego Klubu Artystycznego w Płocku. Na I Wystawie Sztuki Płocczan w 1932 roku zaprezentował obrazy olejne "Wnętrze" I-II, "Widok z balkonu", "Pejzaż" I-III. W czasie wojny zajmował się głównie ogrodnictwem. Po roku 1945 zmuszony opuścić rodzinne strony osiadł w Malborku. Tam też zmarł 13 marca 1978 r (...)
Śladowe dane o Wiercińskich na tej ziemi podał w 1914 roku Franciszek Żółtowski w ''Monografii rodu Żółtowskich herbu Ogończyk'' str.56 

(…) Emil syn Adama Franciszka. Zaślubił Stanisławę z Żółtowskich, córkę Antoniego, obywatela miasta Płocka. 1878r. Z niej czterech synów i dwie córki:

 
    
 1.   Stanisław, ur.1887 r. w Płocku
   
 2.   
 3.   Roman, ur 1884r. w Płocku
   
 4.   
 5.   Emil, ur. 1885 r. w Płocku
   
 6.   
 7.   Kazimierz, ur. 1893 r. w Płońsku
   
 8.   
 9.   Maryanna, za Wierzyńskim.
   
 10.   
 11.   Eugenia, za Olszański
W spisie rodzin, zamieszczonym w tym opracowaniu, skoligaconych z Żóltowskimi w Małopolsce i na Mazowszu pod pozycją 160 można przeczytać  

Wierczyński h. Snopek …......56

Forma nazwiska użyta przez autora sugeruje wczesne opuszczenie gniazda przez tą gałąź. Dodatkowo na stronie wyliczającej omyłki w druku

56 wydrukowano
Wierzyński powinno być Wierczyński
.

Jak do tej chwili, nie znalazłem danych o Wiercińskich herbu Snopek. Bez wątpienia chodzi tu o przydomek. Z gniazda wyszli wcześnie.  Potwierdził to jeden z użytkowników portalu Genpol. 

 (...)informacja o Wiercińskich obecnych od drugiej połowy XVII w. we wsi Sochocino w parafii Blichowo. W aktach  wieczystych wymieniany jest Marcin Wierciński syn Stanisława i jego żona Agnieszka z Sąchockich. Imiona dzieci tej pary to : 1)ur w 1670 Marianna 1700 x Jakub Sąchocki,2)Barbara x Jacek Wołowski ,3) Szymon ,4) Jan.W indeksie akt metrykalnych jest także Walerian żonaty z Elżbietą NN  i ich dzieci ur.1705 Marianna, 1706 Wawrzyniec, 1707 Paweł,1709 Walenty-nie znalazłem pózniejszych zapisów. Myślę, że sprzedali dobra w Sochocinie ale byli  nadal obecni w pobliżu o czym świadczą zapisy w aktach wieczystych grodzkich wyszogrodzkich(...)

Wróćmy jednak do Wichorowa.
(...)Pod datą 1867 roku w kronice parafialnej można odnaleźć wzmiankę: Kościół parafialny w Radzyminie odrestaurowany kosztami parafian dobrowolnie złożonymi za staraniem księdza Stanisława Załęskiego komendarza parafii łącznie z Wielmożnym Józefem Jaworowskim, dziedzicem dóbr Radzymin i Mikołajem Wiercińskim, dziedzicem Wichorowo oraz Franciszkiem Salakiem, gospodarzem rolnym Cholew. Koszta restauracji wynoszą złotych 11271 groszy 18. Dnia 30 września 1867 roku ukończono. Po dewastacji kościoła w czasie powstania remont prawdopodobnie był konieczny(...) źródło: strona gminy Naruszewo - parafia Radzymin

Mikołaj
to ojciec Stanisława.
Mikolaj Damazy s. Ignacego i Teresy Skwarskiej & Marianna Smoniewska 18.01.1831. Jego brat Julian & Ewa Arciuchowska 1844 [ Swiadkiem na slubie Juliana byl ich trzeci brat Franciszek, dziedzic Turowa, 1841 & Ludwika Wazynska]. Siostra wymienionej trójki Balbina oddala reke Aleksandrowi Bartoldowi, dziedzicowi Kaweczyna [22.02.1846].
(...) Dwór wybudowano w 1920 roku dla Stanisława Wiercińskiego. W posiadaniu Wiercińskich majątek pozostawał długo wcześniej i taki stan rzeczy utrzymywał się aż do zakończenia II Wojny Światowej. Obecny dwór zastąpił starszy modrzewiowy, który spłonął wraz z zabudowaniami gospodarczymi najprawdopodobniej w czasie I Wojny Światowej. Po zakończeniu działań wojennych we dworze zamieszkali ''dzicy'' lokatorzy oraz ulokowano w nim sklep. Taka sytuacja utrzymywała się jeszcze w latach 90-tych. Budynek był sukcesywnie dewastowany(...) źródło: Polskie zabytki, katalog zabytków, pałaców i dworów w Polsce